אנרגיה מתחדשת

מהפכת האנרגיה המתחדשת

מהפכת האנרגיה המתחדשת

בכל מה שקשור לאנרגיה, העולם ממשיך להסתובב, אבל בהחלט משנה כיוון. הכיוון החדש: אנרגיות מתחדשות. לא עוד דלקים מזהמים שמשנים את האקלים, לא עוד תלות אנרגטית במדינות הנפט. העתיד נראה נקי, ירוק ומתחדש. זאת אחת המהפכות המשמעותיות והחשובות שעוברות על העולם ועל מי שחי בו מאז ומעולם. רק שלעומת מהפכות אחרות, מהפכת האנרגיה המתחדשת מבוססת על אנרגיות חיוביות. אנרגיות שמופקות מהשמש, הרוח והמים. כאלה, שיכולות לספק מקור בטוח לכל צורכי האנרגיה המודרניים וגם לשמור על החיים, הבריאות והסביבה שלנו. כשמסתכלים על הנתונים רואים שלא מדובר בחזון רחוק, אלא במהפכה בעיצומה: מעל 70% מתחנות הכח, שהוקמו באיחוד האירופי בשלוש השנים האחרונות מבוססות על אנרגיה מתחדשת, ובשנים הקרובות היא תהפוך למקור אנרגיה מרכזי בעולם לייצור חשמל, לחימום ולתחבורה. באופן טבעי, מהפכת האנרגיה המתחדשת, על שלל השיטות להפיק אותה, מניעה מנועים כלכליים אדירים, המספקים הזדמנויות עסקיות יוצאות דופן.

ההשקעה באנרגיה מתחדשת נמצאת בנקודה נדירה בכדאיותה. מצד אחד הטכנולוגיות המובילות כמו פאנלים סולאריים וטורבינות רוח הבשילו והפכו לזולות, יעילות וזמינות מתמיד וייצור החשמל כבר אינו תלוי בסובסידיות ממשלתיות. מצד שני, מדובר בשוק כלכלי מתפתח שגדל באחוזים משמעותיים והיקף ההשקעות בו כמעט דימיוני. מי שיבין היום לאן זורמים המים, לאן פונה השמש ולאן נושבת הרוח בשוק האנרגיה, יוכל ליהנות מההזדמנויות הכלכליות שנמצאות בשוק צומח זה.

אנרגיה סולארית

טכנולוגיה פוטו-וולטאית היא הדרך המרכזית בה נהפכת אנרגיית השמש, באמצעות פאנלים סולאריים, לאנרגיה חשמלית. מאז 2010 עלות המערכות הפוטו-וולטאיות ירדה באופן דרמטי והפכה את הטכנולוגיה לזמינה ומבוקשת ולבעלת פוטנציאל אנרגטי ופיננסי עצום. נתוני הגידול בהשקעה באנרגיה סולארית הם מסחררים. למשל, בין 2012-14 עלתה ההשקעה העולמית הכוללת בכ-25% לכ-150 מיליארד דולר, ועד 2050 צפויה טכנולוגיה זו להפוך למקור האנרגיה העיקרי בעולם.

אנלייט צברה מומחיות מרשימה בתחום הפוטו-וולטאי הן בייזום ומימון והן בהקמה, תפעול וניהול של תחנות כוח מבוססות אנרגיה סולארית. הפעילות של אנלייט בתחום כוללת מספר רב של נכסים מניבים – מעל 150 פרויקטים, הפרוסים ברחבי הארץ והעולם.

הידע והניסיון העשיר של אנלייט מאפשר להוציא לפועל בהצלחה פרויקטים פוטו-וולטאים בסדרי גודל משמעותיים.

אנרגיית רוח

טורבינות רוח מנצלות את האנרגיה הקינטית האצורה ברוח לייצור חשמל נקי. יחסית לטכנולוגיות אחרות ייצור חשמל באמצעות אנרגיית הרוח זול וחסכוני מאוד בשימוש בקרקע. עם הספק מותקן עולמי שעולה באופן חד וקבוע, עולה גם ההשקעה העולמית בטורבינות רוח, כך בשנים האחרונות חל גידול של מעל 10% המייצג השקעות גלובליות בהיקף של כ-100 מיליארד דולר. 

אנלייט היא החברה הבולטת והמובילה בתחום אנרגיית הרוח בישראל. החברה מקדמת פרויקטים בהיקף של מעל 500MW של חשמל נקי מאנרגיית רוח בישראל, ובמקביל מרחיבה את פעילותה בתחום הרוח בשוק הבינלאומי עם פרויקטים במספר מדינות באירופה. 

אנרגיית מים ואגירה שאובה

אנרגייה הידרואלקטרית מיוצרת באמצעות ניצול תנועת המים להנעת טורבינה וייצור חשמל והיא האנרגיה המתחדשת הנפוצה ביותר על פני כדור הארץ. אגירה שאובה היא אחת הטכנולוגיות לייצור אנרגיה ממים, המשתמשת בהפרשי גובה בין שני מאגרים לצורך ייצור חשמל. 

אנלייט בוחנת הזדמנויות בתחום ההידרו אלקטרי והאגירה השאובה בישראל ובעולם.